affiliateinfluencermarketing
AFFILIATE MARKETING NEDİR?

Faaliyete başladığımız 2017 yılından beri ‘’sürdürülebilir’’ influencer marketing projeleri gerçekleştiriyoruz. Bunun tek sebebi, influencer marketing işine performans odaklı bakıyor olmamızdan. Bize göre, dijital olan her proje ölçülebilir dolayısıyla performanstan bahsedilebilir.

 

Erişim, trafik, satış gibi verileri her projemizde göz önünde bulundurmaktayız. Affiliate marketing ise tüm planın bu veriler üzerine kurulduğu, always-on influencer marketing’in en ileri seviyesi. Standart influencer marketing’de, influencerlar ile bütçede anlaşılır ve influencer’lar paylaşımları yapar. Sonrasında influencer’a ödemesi gerçekleştirilir. Bu paylaşımların ne kadar fayda sağladığını marka ile detaylı analiz ederiz. Affiliate marketing’de ise influencer’lara önceden bir bedel ödenmez sonrasında gerçekleşen performans üzerinden bir ödeme yapılır. Bu programlar içerisindeki influencer’lar affiliate’ler olarakta anılır.

 

AFFILIATE MARKETING’IN FARKI NEDİR?

Standart influencer marketing’de, influencerlar ile bütçede anlaşılır ve influencer’lar paylaşımları yapar. Sonrasında influencer’a ödemesi gerçekleştirilir. Bu paylaşımların ne kadar fayda sağladığını marka ile detaylı analiz ederiz. Affiliate marketing’de ise influencer’lara önceden bir bedel ödenmez sonrasında gerçekleşen performans üzerinden bir ödeme yapılır. Bu programlar içerisindeki influencer’lar affiliate’ler olarakta anılır. 

Öncelikle markalar ile etkili bir affiliate programı çatısı oluşturuyoruz. Bunu yaparken influencer dünyası gerçekleri ile markaların aşağıdaki üç noktası öne çıkmaktadır.

 

Affiliate Marketing

AFFILIATE MARKETING STRATEJISI

Markanın geçmiş performansı bir affiliate marketing programının en önemli noktasını oluşturmaktadır. Çünkü tüm affiliate marketing sistemi bu performans yapısı üzerine oturtulmaktadır. Affiliate marketing sistemine gelene kadar markamızın özellikle e-ticaret
sitesinde edindiği tecrübeler bizim için çok değerli olmaktadır. Örneğin, sepet büyüklüğü, hangi ürünlerin daha çok tercih edildiği, siteye gelen trafikteki satış oranı, harcanan reklam
bütçesi ile ne kadar erişim/trafik/satış alındığı…vb. Bu veriler bize markanın gerçek dünyasını gösterdiğinden, affiliate marketing kurgusu oluşturmada ana malzememiz oluyor. Affiliate marketing programına dahil olacak affiliate’lerin hangi performans sonucunda ne kadar kazanacağı bu veriler ışığında önceden belirlenir. Herhangi bir influencer ile affiliate olması yönünde iletişim kurulmadan, bahsi geçen affiliate marketing programının ana taşları yerine
konmuş olur.

Affiliate marketing sistemine geçmek isteyen markaların daha önceden influencer marketing deneyimi olması oldukça önemlidir. Bu sayede geçmişte yapılan influencer marketing kampanyalarına ait bütçe, erişim, etkileşim, trafik, satış, CPV, ROI…vb detaylı verilerden yararlanılabilir. Böylece başlatılacak affiliate marketing programının ne gibi bütçe ve performans sonuçları olacağı marka tarafından önceden görülebilir. Aksi halde affiliate marketing’i sihirli bir değnek olarak görüp, tüm süreci influencer’ların yapacağını ve az maliyet ile çok iyi sonuçlar çıkacağını beklemek yanıltıcı olacaktır.

Affiliate marketing basit gibi görünmesine rağmen, markalar tarafından stratejik bir karar
ile oluşacak, uzun soluklu ve her daim marka desteği gereken zor bir programdır. Ancak
başarıldığında avantajları çok yüksektir. Bu yüzden, markaların bunu baştan kabul etmeleri
önemlidir. Affiliate marketing projelerine, influencer marketing projeleri gibi ‘’ufak bir
deneyelim, olursa olur olmazsa vazgeçeriz’’ yaklaşımı ile başlanmamalıdır. Bu düşünce ile bir
iki ay sonunda durmak markanın hem ileride başarılı olacak bir sistemden vazgeçmesine hem
de influencer camiasında negatif bir etkiye sahip olmasına neden olur. Ancak, başlangıç
zorluklarına rağmen, bu yolda ilerlemeyi kabul eden markalar başarılı olabilmektedir.
Affiliate marketing’e yeni bir satış kanalı olarak yaklaşan, affiliate’leri kendi mağaza personeli
veya satış ekibi gibi gören markalar affiliate’ler ile verimli bir iş birliği yakalayabilir. Böylelikle
de performans odaklı influencer ödemeleri yapabilecek şanslı bir konuma sahip olurlar.

DEVAM EDEN AFFILIATE MARKETING PROJELERİMİZ

5126 INFLUENCER

160 INFLUENCER

22 INFLUENCER